Poštová známka 400. výročie konania Žilinskej synody získala 3. miesto v súťaži Grand Prix de l’exposition WIPA“ (Wiener internationale Postverzeichnung Ausstellung) organizovanej vo Viedni, ktorá je považovaná za najprestížnejšiu medzinárodnú súťaž o najkrajšiu známku sveta. Cena bude Slovenskej pošte, a. s., slávnostne odovzdaná členom organizačného výboru WIPA Erichom Boberom na slávnosti Deň poštovej známky, ktorá sa bude tento rok konať 18. 12. 2012 v Dvorane Ministerstva kultúry SR za účasti významných osobností politickej, kultúrnej a filatelistickej verejnosti.
Je všeobecne známe, že bežné pohľadnice nie sú filatelistický materiál – nevydáva ich oficiálny vydavateľ poštových cenín.
POFIS zaradil nedávno do svojej zvláštnej ponuky prvýkrát aj medzinárodnú odpoveďku. Ide o poštovú ceninu, vydávanú Svetovou poštovou úniou už vyše sto rokov, ktorej zberateľský záujem je u nás z dôvodu nedostatku bližších informácií málo rozšírený, avšak v zahraničí sa teší obľube mnohých zberateľov.
Listujem v knihe Albín Brunovský – Maliarske dielo (vydavateľstvo Virvar, s. r. o., 2011, zostavil Daniel Brunovský, 280 strán, formát 237 x 297 mm) a prechádzam svetom farebnej fantázie – zo Záhoria, cez ríšu rozprávok, až do slovenského raja. Nie som znalec výtvarného umenia, som len jeho radový obdivovateľ a „konzument“, najmä však tých najmenších grafických diel pretlmočených na poštovú známku, ktorému pri pohľade na tieto „miniatúry“ vytvára pozitívne alebo negatívne asociácie.
Knižka Ako začať zbierať známky, ktorú vydala Slovenska pošta minulý rok, získala vysoké hodnotenie na 1. česko-slovenskej výstave vo Vysokom mýte.
Slovenská pošta získala opäť prestížne prvé miesto! Tento rok je to v súťaži o Najkrajšiu rytú známku Európskej únie.
Príležitostné poštové pečiatky sú vydávané prevažne na základe objednávok verejnosti k významným spoločenským udalostiam alebo na podnet Slovenskej pošty, a. s., POFIS, napríklad pri príležitostí inaugurácií poštových známok.
Slovenská pošta, a. s. v spolupráci s vydavateľstvom Perfekt, a. s. vydala jedinečnú publikáciu pre deti " Ako zbierať známky". Začínajúci zberatelia sa v nej môžu dozvedieť o histórii známok, získajú cenné rady pri zbieraní známok.
Príprava základnej série prvých eurových poštových známok bola náročným projektom, ktorý nemá obdobu v histórii slovenskej známkovej tvorby. Vydavateľ poštových známok na Slovensku, či už to bolo Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií alebo Slovenská pošta, nikdy nevydal v jeden deň 12 emisií poštových známok.
© 2025 POFIS - Poštová filatelistická služba. Všetky práva vyhradené