Monografia - Rudo Cigánik "V tieni znám(k)y"

POFIS rozšíril svoju ponuku o zaujímavý produkt venovaný známkovému tvorcovi Rudolfovi Cigánikovi. Ide o autorovu monografiu pod názvom "Rudo Cigánik: V tieni znám(k)y".

titulka R.C.

Monografia je obohatená príležitostnou tlačou Ján Sambucus, vytlačenou v počte 200 ks, ktorá je k dispozícii len v tejto publikácii a je číslovaná. Cena je 18,50 € a zakúpiť ju môžete v predajniach POFIS, na dobierku alebo online na www.pofis.sk v sekcii "zvláštna ponuka".

Rudolf Cigánik, ktorý v minulom roku oslávil 50. výročie narodenia, je známy skôr v oblasti filatelie, ako vo výtvarníckej obci. V tomto duchu je koncipovaná aj nová monografia o umelcovi „Rudolf Cigánik: V tieni znám(k)y. Anagram v názve knihy odráža skutočnosť, že umelec po skončení oddelenia grafiky a knižnej ilustrácie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sa u prof. Albína Brunovského začal venovať rytectvu poštových cenín, ktoré na dlhé roky „zatienilo“ jeho voľnú tvorbu. Od roku 1992, keď vytvoril prvú rytinu poštovej známky, realizoval do roku 2012 úctyhodných 100 rytín poštových známok. Najmä jeho známky z emisného radu Umenie získali okrúhlych 10 cien v kategórii najkrajšej známky roka, udeľovanej každoročne ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.

str 1

Vo voľnej tvorbe sa Cigánikovi podarilo presadiť až v roku 2005, keď na medzinárodnej výstave Premio San Elpidio v Benátkach získal ocenenie „Objav roka“ v kategórii maľba. Okrem malieb vytvorených po roku 2005 je v monografii prezentovaná aj voľná grafika. Buď vo forme viacfarebných drevorezov, za ktorých prínos do slovenského výtvarného umenia získal Cigánik cenu už pri skončení štúdia na VŠVU v roku 1990 alebo v hĺbkotlačovom prevedení kombinácie akvatinty s medirytinou. Vzhľadom na umelcove štúdium plastického a plošného spracovania kovov na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Kremnici je v monografii nakoniec prezentovaná aj sochárska, úžitková tvorba vo forme sadrových modelov pamätných plakiet a medailí.

str 2

Komentáre

Pripojte sa k nám na facebooku