Prosba o výrobu známok menšieho rozmeru

Pridať do obľúbených
 • J. Lipták 6. júl 2020 @18:09

  Dobrý deň prajem,
  rád by som takto verejne vyzval kompetentných, aby Slovenská pošta vydávala známky v menšom rozmere. Týka sa to najmä známok určených pre zásielky do zahraničia v tarife 1,20 € a 1,30 € - teda známky určené napríklad na pohľadnice.

  Tieto známky sú často obrovské alebo sú na výšku a zasahujú až do priestoru, kam sa píše adresa. Nerozumiem celkom, aký je toho dôvod. Myslím, že bohate by postačovali známky v malom formáte 22 x 26,5 mm ako sú výplatné známky. Mnohé aj pekné známky v hodnotách, aké potrebujem, si nemôžem kúpiť, lebo sa proste nezmestia na bežnú pohľadnicu.

  Z pre mňa neznámeho dôvodu výplatné známky akurát v hodnotách 1,20 € a 1,30 € neexistujú (iba 1,33 €, ktorá už je vypredaná). Rád by som navrhol, aby boli doplnené aj tieto nominálne hodnoty, alebo aby boli vydané skrátka známky pre pohľadnice v menšom formáte.

  Taktiež by bolo dobré si uvedomiť, že séria výplatných známok bola naposledy vydaná v roku 2009, ak sa nemýlim, čiže už 11 rokov nevyšli žiadne nové motívy výplatných známok...

  Ďakujem

  J. Lipták

 • J. Lipták 22. september 2020 @15:21

  Veľké veci sa dejú - ako vidím, tak budúci rok vyjde de facto nová séria výplatných známok (úžitkové umenie na Slovensku) taríf 0,05 €, 0,10 € a 0,50 € v rozmeroch 26,5 x 22 m.

  Veľká vďaka a dúfam, že časom ich doplnia aj ďalšie nominálne hodnoty vrátane 1,20 € a 1,30 €.

 • jur1 22. september 2020 @20:11

  Ja vo veľkosti nevidím až taký problém. Konečne máme väčšie známky, ako všade inde vo svete, len sú žiaľ nevzhľadné. Tie mini známky bol náš endemit a konečne sme sa toho zbavili. Ja ich lepím aj do textového poľa pohľadnice, aspoň menej napíšem. Niekedy dokonca nalepím aj na opačnú (obrázkovú) stranu pohľadnice. Alebo ak Vám to nevyhovuje, tak treba vložiť pohľadnicu do obálky a tak je priestoru na oboch stranách obálky naozaj až-až. Ale už by sa hodilo dať na výplatné známky niečo iné, architektúru tu máme od roku 1993. Skôr ako úžitkové umenie som čakal naše zvieratá, ovocie, rastliny ap. ako je to inde vo svete.

 • J. Lipták 22. september 2020 @23:33

  Pán jur1, váš názor na veľkosť známok je zaiste legitímny, no to, že ich lepíte do textového poľa, resp. na obrázkovú stranu pohľadnice, už nie. Priestor na známky je v pravej hornej časti textovej strany pohľadnice.

  Vzhľadom na to nevidím dôvod, prečo by mali byť známky veľké, keďže bohato postačujú tie menšie. Navyše tie veľké sa proste do pohľadníc často objektívne nezmestia, tobôž, ak ich je viac, keď je pohľadnica určená do zahraničia.

  Ja osobne kvitujem, že na známky nepôjdu neutrálne, "nekonfliktné" motívy ovocia a zvieratiek, ako sa zvykli používať v umení počas bývalého režimu, keď si umelci nechceli pohnevať stranícke výbory. Naopak, známky by mali prezentovať Slovensko a jeho národné dedičstvo.

Pripojte sa k nám na facebooku